Využívejte outsourcing pro efektivnější podnikání | Easytask

Využívejte outsourcing pro efektivnější podnikání

Datum přidání: 01.10.2014

Kategorie: Outsourcing

Ve světě byznysu není nováčkem a určitě ho znáte, jen možná pod jiným názvem. O čem je řeč? O outsourcingu neboli najímání externích sil na práci za cílem snížit náklady na provoz firmy nebo podnikání.

Je docela pravděpodobné, že již outsourcujete a ani si to neuvědomujete. Typickým příkladem je třeba najímání účetních živnostníky nebo externí úklidové firmy pro kanceláře různých společností.


Toto video vyrobili studenti VŠE po přednášce Filipa Dřímalky (nejen) o outsourcingu.

Outsourcing se ale za posledních pár let rozšířil i na další činnosti a oblasti podnikání. Dnes už můžete outsourcovat v podstatě celý chod firmy, od administrativy přes zákaznický servis, grafiku, marketing až po IT. Vy sami ušetříte čas a můžete se věnovat jen té části podnikání, která vás baví a jde vám nejlépe, třeba prodeji nebo vymýšlení nových produktů a služeb. Šetříte navíc i náklady, protože si najímáte pracovníky jen na konkrétní činnost, za kterou zaplatíte. Nemáte tak žádné náklady spojené s interními zaměstnanci.

 

Proč a kdy outsourcovat?

Hlavní důvod pro outsourcing je tedy snížení nákladů, ale rozhodně to není důvod jediný. Umět vše, co se byznysu týče, dokonale je sice krásná, ale nereálná představa. Víte, jak by měly vypadat vaše propagační materiály, ale kreslili jste naposledy na základní škole a InDesign není vaším přítelem? To je přesně ta chvíle, kdy využít outsourcing a najmout si grafika, který vám podle zadání materiály připraví. Hromadí se vám data v Excelu, je v nich zmatek a vy trávíte hodiny jen hledáním informací, jak zkrotit tabulku? Najměte si na takovou práci člověka, který exceluje v práci s Excelem.

Snižování nákladů jde ruku v ruce s úsporou času. Platí to například u asistentek, které jsou často vytížené jen z části pracovní doby. I tyto vedlejší činnosti můžete dnes outsourcovat. Najměte si virtuální asistentku, která za vás vyřídí například objednání dopravy a booking hotelu na obchodní jednání, výběr dárků pro vaše obchodní partnery nebo nákup kancelářských potřeb. Zní to dobře, že?

Jak outsourcing funguje?

Najmout si na jednotlivé činnosti můžete společnost, brigádníka nebo freelancera. Možná jste již v minulosti s někým spolupracovali a byli jste spokojení nebo máte mezi svými známými schopné a spolehlivé lidi, kterým můžete svěřit některé firemní činnosti. Další možností je hledat externí společnosti nebo freelancery podle oboru.

Nejjednodušší a pravděpodobně i nejrychlejší cestou je však využít portály určené přímo pro outsourcing, jako je český Easytask nebo zahraniční Odesk. Tyto portály vám pomohou vybrat a najmout toho správného pracovníka nebo firmu pro požadovanou činnost. Sami si vytvoříte poptávku na požadovanou činnost a zájemci se vám hlásí. Vy si pak, například podle referencí, průvodního dopisu nebo ukázky práce, vyberete toho nejvhodnějšího dodavatele.

 

Outsourcujte efektivně

Jsou firmy, které se outsourcingu brání a jako důvod uvádí, že chtějí mít veškeré činnosti zajištěné inhouse. Na druhé straně existují firmy, které naopak fungují jen díky outsourcingu. Mezi těmito dvěma okraji jsou pak ty firmy, které díky využívání externích dodavatelů vedlejších pracovních činností výrazně zeefektivnily provoz. 

Vy sami nejlépe víte, které činnosti zdržují nebo odvádějí od důležité práce vás i vaše zaměstnance. Využijte možností, které vám dnešní trh umožňuje a outsourcujte. Kombinujte najímání externích dodavatelů a práci zaměstnanců. Postupem času zjistíte, že třeba nový web můžete mít hotový rychle a za nižší náklady, že přípravu podkladů pro prezentaci je lepší zadat někomu externě a vám zbude čas na objevování nových pracovních příležitostí.

 

Už vidíte všechny výhody plynoucí z outsourcingu? Tak neváhejte, založte si účet na Easytasku a vydejte se do světa efektivnějšího podnikání!