10 věcí, které byste neměli dělat, pokud vám na produktivitě opravdu záleží | Easytask

10 věcí, které byste neměli dělat, pokud vám na produktivitě opravdu záleží

Datum přidání: 18.03.2015

Kategorie: Podnikání

Chcete využít svých 24 hodin denně na maximum? Osvojte si tyto vědecky ověřené strategie jak být víc produktivní.

1. Přestaňte ignorovat svůj denní biorytmus

Každý člověk pocítí jakýsi útlum, pokud se jedné aktivitě věnuje zhruba 90-120 minut. Odborně se tento časový úsek nazývá ultradiánní biorytmus a určitě byste ho neměli ignorovat. Místo toho, abyste se svou únavu snažili „přepracovat“, raději si dejte pauzu. Vstaňte od stolu, projděte se a 20 minut se věnujte něčemu jinému.

Možná si budete chtít jít zdřímnout. Některé společnosti, mezi které se řadí i NASA, AOL a Google, mají dokonce vlastní pravidla pro odpočinek a speciální místnosti, kam se můžete „jít natáhnout“. Ať už si vyberete jakýkoliv druh odpočinku, nabije vás novou energií, kreativitou a lepším soustředěním.

2. Přestaňte viset na sociálních sítích

Patříte k těm milionům lidí, kteří jsou přihlášeni z mobilu, tabletu, laptopu i desktopu? Vystavujete se tedy jejich všudypřítomnému působení, které vás připraví o desítky minut denně sledováním naprosto nepodstatných věcí. Změňte to. Slibte sami sobě, že se na sociální sítě podíváte třeba jen jednou, dvakrát denně.

Příkladem vám může jít vice prezident Citrixu, který začal trávit čas s opravdovými lidmi a ne jen avatary na obrazovce. Vztahy, které si vytvořil v „realitě“ mu přinesly větší spokojenost a silnější porozumění.

3. Přestaňte na všechno odpovídat „ano“

Jaká je vaše nejčastější odpověď na žádosti okolí? Pokud zní „ano“, je nejvyšší čas se zamyslet. I když vašemu šéfovi, přátelům či drahé polovičce nekompromisní „ne“ pokaždé říct nemůžete, zbytek ostatních každodenních rozhodnutí jen a jen na vás. Příležitostné „ne“ vám umožní těžit z vědecky podloženého Paretova pravidla. Podle něj má 20 % příčin vliv na 80 % důsledků. Naopak také platí, že 80 % příčin má vliv na pouhých 20 % důsledků. Vynaložte svých 80 % na práci, která je důležitá a už to nikdy nedělejte naopak.

Kdyby vám zavedení pravidla dělalo trochu potíže, netrapte se tím. Naplánujte si jeden den v týdnu, kdy „ano“ bude vaší jedinou odpovědí. Inspirací může být Tania Luna ve svém TED Talku.

4. Přestaňte si nepřetržitě kontrolovat emailovou schránku

Většina z nás si emailovou schránku kontroluje nahodile. Kdykoliv nás to napadne. Takové kontrolování nás okrádá o čas, kterých bychom mohli využít jinak. Stanovte si konkrétní čas nebo okamžik, který si na tuhle aktivitu vyhradíte. Může to být v době oběda a pak ještě jednou večer.

Tim Ferriss, autor knihy Čtyřhodinový pracovní týden, pro maximální možnou produktivitu doporučuje si každý den email kontrolovat jen dvakrát a to v určených časech.

5. Přestaňte dělat všechno sami

Určitě se budete cítit skvěle, až budete ostatním vyprávět, že „to všechno dělám sám“. Ve skutečnosti neexistuje jediný důvod proč se snažit být supermuž či superžena. Nakonec bez pomoci ošklivě selžete. Jestli se vám delegovat nedaří, snažte si třeba připomínat staré rčení, že ve dvou se to lépe táhne.

Potřebujete s tím trochu pomoct? Sežeňte si knihu Hidden Value: How Great Companies Achieve Extraordinary Results with Ordinary People, ve které autor Charles O’Reilly představuje tipy, jak s procesem delegování začít, pokud úplně nevíte jak na to.

Nebojte se říct si o pomoc. Udělejte si čas na jiné věci a začněte být opravdu produktivní.

6. Přestaňte se snažit být dokonalí

Řekněme si to na rovinu: Nejsme dokonalí a ani bychom se neměli snažit takoví být. Studie organizace University Affairs zjistila, že profesoři, kteří byli perfekcionisty, měli celkovou produktivitu mnohem nižší, než ti, kteří si dobře uvědomovali, že jsou prostě jenom lidi. Ve většině situací být dobrý naprosto stačí.

Navíc i Google měl neuvěřitelný úspěch s náborem lidí, kteří nebyli zrovna nejlepšími studenty. A to o něčem svědčí.

7. Přestaňte být stále zaneprázdnění

Trávit čas o samotě je důležitější, než jsme si kdy mysleli. A potvrdila to i studie z Harvardu. Kdybychom měli parafrázovat článek „The Power of Lonely“ od Leona Neyfakha, dalo by se říct, že si mnohem více vzpomínáme na chvíle, které jsme strávili o samotě. Jinak řečeno, tento čas nám umožňuje jakýsi vhled do nitra sebe sama, uvědomit si, kdo doopravdy jsme a kam míříme.

Tyto pocity vystihla Brigid Schulte ve svém článku Overwhelmed: Work, Love and Play When No One Has the Time. Dělat méně je podle ní osvobozující a každý, kdo opravdu stojí o úspěch, by to měl zkusit.

8. Přestaňte říkat „nesmím…“

Chcete si osvojit zvyk, nebo se přestat přejídat? Nikdy si neříkejte „nesmím“. Pouhým vyslovením téhle fráze se předurčujete k neúspěchu. Vyjádřete to jinými slovy. Ti, kteří si místo „nesmím kouřit“ řeknou „nekouřím“ dosáhnout svého cíle o 50 % častěji.

Guru v oblasti cvičení, Joe English, se o síle vůle rozepsal ve svém blogovém příspěvku na serveru Running Advice. Blog se sice týká především cvičení a sportu, některé z uvedených strategií se ale dají aplikovat pro zvýšení produktivity nás všech. Místo „to nezvládnu“ a „nevím, jestli to zvládnu“ si Joe říká následující: „Mám na to a zvládnu to.“ Změna ve způsobu myšlení a vztahu k překážkám před námi má obrovský vliv na to, jak produktivní nakonec budeme.

9. Přestaňte s multitaskingem

Léta byl multitasking považován za „spásu“. Ve skutečnosti ale není vůbec efektivní. Vědci sledovali návyky při multitaskingu a byli doslova šokováni – tito lidé nezvládli kvalitně zpracovat žádný z úkolů, kterému se věnovali. Soustřeďte se proto pouze na jediný úkol a multitasking ponechte těm, kteří ještě nečetli tenhle článek.

10. Přestaňte být negativní

Jste člověk, pro kterého je sklenice vždy z poloviny prázdná… nebo jen prázdná? Špetka negativity je často pochopitelná, když to s ní ovšem přeženeme, stavíme si vlastní bariéru proti úspěchu. Vědci v Japonsku dokázali, že negativní myšlenky nás mění v pesimisty a naši cestu za úspěchem dělají o hodně těžší.

Začněte se na svou sklenici dívat z jiného úhlu, změňte tak pohled na život, podnikání a celý svět. Obchodník a motivační řečník Zig Ziglar řekl: „Vítězové na sebe vždy pohlížejí v pozitivním světle a všímají si svých předností při snaze překonat slabosti.“

Schopnost produktivity a umění „zastavit se“ jdou ruku v ruce. Chce to trénink. Změna v chování se nikdy nestane ze dne na den. Držte se nové rutiny alespoň 21 dní a uvidíte, že se z ní stane trvalý návyk. Začněte teď a za tři týdny uvidíte, jak vaše produktivita vzrostla.

 

Přeloženo z anglického originálu.