Grafické aplikace, které vám zachrání kůži | Easytask

Grafické aplikace, které vám zachrání kůži

Datum přidání: 14.04.2015

Kategorie: Podnikání

Stalo se to každému. Grafik je zavalen prací a vy zrovna jako na potvoru potřebujete vytvořit a rozeslat pozvánku na neúprosně se blížící událost. Nebo třeba jen oříznou tady ten kousíček, co se vám na fotce nezdá.

Nemáte nazbyt ani minutu a nezbývá vám tak nic jiného, než práci udělat vlastníma rukama. Jenže jak, když v počítači zrovna žádný grafický software nemáte? Pro takový případ využijte některého z online nástrojů, které už v dnešní době dokážou téměř zázraky. Zdarma, bez instalace a hned teď – přesně jak potřebujete.

Canva

V pomyslném žebříčku online grafických nástrojů by se Canva určitě umístila na přední příčce především pro svou jednoduchost. Potřebujete vytvořit vizuálně přitažlivou pozvánku, příspěvek na sociální sítě nebo třeba plakát? Není problém. Canva má momentálně na výběr z 32 různých formátů, nic vám však nebrání použít svůj vlastní.

Funguje to jednoduše. Po vybrání požadovaného rozměru můžete rovnou použít nějaký z předvytvořených (a velmi povedených) návrhů, který pak stačí jen poupravit. Nebo se pusťte do vlastního. Databáze, čítající více než milion různých fotografií, ilustrací a dalších prvků je vám plně k dispozici. Ačkoliv si za některé položky budete muset připlatit, nemějte strach, Canva rozpočet rozhodně nezruinuje. Veškeré placené prvky totiž stojí jen jeden dolar. Nemusíte se omezovat na zmíněnou databázi, obrázky a další grafické prvky nahrajte vlastní a to přímo z disku počítače, Google Drive nebo z Facebooku.

Samotná tvorba se odehrává na bázi drag-and-drop. Chcete přidat prvek? Jednoduše ho přetáhnete na „plátno“, kde mu lze libovolně měnit barvu, velikost i umístění. U fotografií můžete používat filtry podobné těm na Instagramu.

To je vše! Jednoduché, nemám pravdu? Abyste měli představu, jak výsledek práce s Canvou vypadá, vytvořila jsem jednoduchou pozvánku na fiktivní (bohužel ;-)) piknik. Trvalo mi to necelých 5 minut a neutratila jsem ani korunu.

 

Fotor

S Fotorem ovládnete úpravu fotografií skoro jako profesionál. Kromě klasických funkcí jako ořez, jas, kontrast nebo křivky umí i retušovat. Mezi speciální funkce patří třeba štětec pro vyhlazení vrásek, odstranění červených očí a nanesení očních stínů. Každou fotografii můžete opatřit rámečkem, kterých je ve Fotoru nespočet.

Stejně jako u Canvy můžete přidávat libovolný text, obrázky a ilustrace. Pro použití většiny z nich se musíte registrovat. Doplňkové funkce jsou zdarma jen po omezenou dobu.

Fotor se dále chlubí možností vytvoření HDR fotografií, přáníček a také příspěvků pro sociální sítě. Protože pozvánku už mám vytvořenou z Canvy, rozhodla jsem se ve Fotoru vyzkoušet funkci koláže.

Pro koláž jsem použila pár fotografií vyfocených v Londýně. Možná by se hodilo je předem upravit, ale protože chci koláž hned, spokojila jsem se se základními filtry a úpravami, které nabízí i režim koláží. Jako u klasické editace fotografií i zde můžete vybírat z nepřeberného množství rámečků a ilustrací k dozdobení. Já jsem zůstala u bílé klasiky, zvolila jsem jen zaoblení rohů a zvětšení okrajů rámečku. Nakonec jsem přidala text. U nich nemusíte vybírat jen z vlastních fontů, i Fotor má slušnou databázi. Bohužel diakritika často činí potíže.

Výsledek můžete vidět dole. Celkový čas - zhruba 8 minut. Většinu spolknula synchronizace fotek z telefonu do počítače. Přesto bych u Fotor používala jen pro úpravu fotografií. Pozvánky a další materiály raději svěřím Canvě, která je uživatelsky mnohem přívětivější.

Pixlr Editor

U Pixlr Editoru musím v první řade upozornit, že už se jedná o pokročilejší nástroj, který opravdu připomíná klasické grafické programy typu Photoshop. Žádné jednoduché drag-and-drop vás tedy nečeká. Na druhou stranu se nekladou omezení kreativitě a zkušené ruce v Pixlr Editoru dokáží vytvořit téměř cokoliv.

Pixlr Editoru je vyčítáno, že na rozdíl od předchozích dvou služeb neumí importovat fotografie třeba ze sociálních sítí nebo Dropboxu. To může být omezující, pokud nepracujete ze svého počítače a podklady tak nemáte uložené na disku. Osobně mi to ale nijak nevadí, protože mám laptop neustále u sebe a stáhnout fotografie z Dropboxu na disk také problém není.

Pixlr navíc přišel i s dalšími dvěma webovými aplikacemi – Pixlr Express a Pixlr O-matic, které možná znáte z mobilů a tabletů. Pixlr Express se hodně podobá Fotoru – rychlé úpravy fotografií a koláže. A ty jsem také vyzkoušela.

Koláže v Pixlr Express mají o proti Fotoru jednu velikou výhodu – fotografie, které do nich vkládáte, můžete kompletně upravit a není třeba je upravovat samostatně před jejich použitím. Možná právě kvůli tomu mi také tvorba koláže trvala delší dobu - asi 12 minut. ;-) Pixlr Express je ale uživatelsky přívětivější a pracovalo se mi v něm lépe.

Pixlr O-Matic je potom jen velmi jednoduchá aplikace, která fotografiím přidá „retro“ efekt.

Jak vidíte, na úpravu fotografií a tvorbu propagačních materiálů si často vystačíte s jednoduchými nástroji. Pokud ale opravdu potřebujete kompletní grafické práce, obraťte se raději na profesionály na Easytasku.