Jak zůstat efektivní i přes Vánoce, užít si je a přitom se nenadřít | Easytask

Jak zůstat efektivní i přes Vánoce, užít si je a přitom se nenadřít

Datum přidání: 14.12.2015

Kategorie: Podnikání

O Vánocích máme všichni práce nad hlavu. Nejde jen o nákupní horečky, shánění maličkostí pro vzdálené příbuzné nebo plnění rodinných tradic. Je třeba zajistit a podepsat přání podřízeným a obchodním partnerům, pro nejvěrnější z nich sehnat několik lahví uleželé skotské. A hlavně, hlavně na nikoho důležitého nezapomenout.

Vrchol nákupní sezóny se tak promítá na hektické náladě zaměstnanců většiny e-shopů a podnikavých jedinců, kteří se snaží vymyslet nejlepší nabídku pro zákazníky a ukrojit si tak co největší díl pomyslného koláče.

Své rozhodně dělá i časové zařazení Vánoc v kalendáři – konec roku znamená pro mnohé vytváření celoročních reportů, plnění tabulek daty a následné bilancování ze kterého tak akorát těžkne hlava.

Zároveň by si chtěli všichni alespoň trochu odpočinout, nasát atmosféru a na chvíli přestat myslet na práci. Jak tohle všechno pohodlně zvládnout a ještě si svátky pořádně užít?

Pár následujících tipů by mělo stačit.

Nenarušujte svůj režim

Alespoň ne úplně. I když dny volna, pozměněná otvírací doba obchodů i práce přes čas k tomu přímo svádějí, snažte se zachovat si svůj denní harmonogram.

Začínáte den během a následuje hodinka řešení akutních záležitostí? Necháváte si nové maily až k odpolední kávě? Zkuste si tyto zažité procesy udržet i během svátečních dní. Nejen že nebudete muset řešit věci v dobu, kdy jste zvyklí vykonávat něco úplně jiného. Také minimalizujete riziko, že od svých pracně vybudovaných návyků upustíte .

Podle několika studií stačí pouhých 14 dní k vytvoření návyků nových, které často znamenají zmatky a pokles produktivity. Pokud ovšem v televizi dávají vaši oblíbenou pohádku, odměňte se odpočinkovou přestávkou a zakousněte jednu či dvě rumové kuličky. 

Využijte asistentek

Vaši práci za vás mohou vykonat jiní. A rozhodně to neplatí jen u pečení vánočního cukroví.

Máte ve firmě podřízené, kteří by mohli práci zvládnout za vás? Delegujte na ně úkoly, ale nezapomínejte, že i oni mají právo o svátcích odmítnout práci přes čas.

Není na obzoru nikdo, koho by bylo možné zaúkolovat? Zkuste služby virtuální asistentky!

Tato zatím nepříliš rozšířená forma práce na dálku prozatím není příliš rozšířena. Funguje ale skvěle. Na asistentku lze přehodit prakticky jakákoliv kancelářská činnost, která nevyžaduje přítomnost přímo vaší nebo vašeho managementu. Jednoduše zadejte všechnu potřenou práci a pusťte starosti z hlavy.

Co všechno taková asistentka zvládne?

  • Pomůže s rezervací letenek, ubytování, restaurací, lístků do divadla, atd.

  • Pohlídá váš kalendář a na důležité schůzky upozorní dvakrát.

  • Samostatně vyřídí potřebné e-maily.

  • Zajistí zdlouhavé papírování s potřebnými úřady.

  • Pomůže se zajištěním dokumentace čehokoliv.

  • Zajistí vytvoření překladů.

  • Vyrobí poutavou prezentaci pro vás další meeting.

  • Postará se o běh e-shopu.

Individuálně si samozřejmě můžete objednat jakékoliv další služby, které je možné vykonat online. Už přemýšlíte, které činnosti byste jí mohli svěřit?

Zajímavá je pro většinu podniků i fakturace asistentky. Můžete se domluvit na hodinové mzdě nebo určitém měsíčním paušálu. Tak či tak, nemusíte platit skutečného člověka, ušetříte místo v kanceláři nebo ji v nejlepším případě vůbec nepotřebujete.

V nabídce mikroslužeb najdete virtuálních asistentek hned několik. A pokud byste si nevybrali tam, vždy můžete vložit poptávku po virtuální asistentce dle vašich představ.

Více o virtuálních asistentkách najdete v našem starším článku Virtuální asistentka – sekretářka, která je vám vždy „po ruce“.

Skutečně si to užijte

Svátky a tradice by nám měly přinášet radost, tak toho využijte. Pokud sedíte u počítače a vedle vás svítí stromeček, ze spíže voní čerstvé cukroví a za oknem se tetelí sněhové vločky, je snadné si začít i ostatní činnosti užívat si o trochu více, než obvykle.

Psaní výroční zprávy nebo vyřizování objednávek na poslední chvíli je při pomyšlení na blížící se Štědrý den hned příjemnější, co říkáte? 

Zkuste svou mysl naladit pomocí hudby. Kdy naposled jste si sami od sebe pustili Franka Sinatru nebo poslední “Roční období” od Vivaldiho?

Dovolená jako nejlepší odměna

Zažilo vaše podnikání zvláště úspěšný rok? Pokud se vám povede s předstihem zajistit vše potřebné, můžete se koncem roku rozšoupnout a oslavit Vánoce v zahraničí. Třeba na Kanárských ostrovech, v plavkách a s chutným drinkem k tomu.

Takovýto zážitek vás jistě nabije pozitivní energií. Navíc se vám dostane od druhých trochy závisti, ale také obdivu za to, že jste sváteční shon tak skvěle zvládli.

To, že za vás udělali kus práce jiní, přece nemusí vědět všichni...